Kategorie

Informace

INFO - MATERIÁLOVÉ VLASTNOSTI A SPECIÁLNÍ ÚDRŽBA

Hliníkové profily:

Ukončovací profily z přírodního hliníku jsou vhodné do vnitřního i venkovního prostředí. Případné ztmavnutí povrchu profilu není na závadu. Profil se pokryje tenkou vrstvou oxidu hlinitého (Al2O3) který chrání povrch před další oxidací. Uvedení povrchu do původního stavu lze mechanicky (brusná vlna leštící pasta). Jsou citlivé na prostředky jako je malta, cement, vápno, které působí alkalicky, a proto je nutná zvýšená opatrnost při jejich zabudování.

Eloxované hliníkové profily: Lépe odolávají povětrnostním vlivům a vlhkosti, jsou vhodné do vnitřního i venkovního prostředí. Jsou však rovněž citlivé na alkalické prostředky. Povrch profilu se vyznačuje vysokou tvrdostí a otěruvzdorností.

Leštěné hliníkové profily jsou vhodné jen jako dekorační profily do suchých prostor. Nejsou vhodné do venkovního prostředí, vlhkých prostor (např. koupelna). Profil je náchylný na mechanické poškození.

Odlehčené hliníkové profily nejsou vhodné na ukončení nášlapné hrany schodu.

Mosazné profily:

Vyznačují se vyšší pevností než hliníkové profily. Jsou vhodné do vnitřního i venkovního prostředí. Případné ztmavnutí profilu není na závadu. Profily získají tzv. patinu. Jsou citlivé na prostředky jako je malta, cement, vápno, které působí alkalicky, a proto je nutná zvýšená opatrnost při jejich zabudování. Oxidovanou vrstvu lze odstranit mechanicky (brusná vlna, leštící pasta).

Leštěné mosazné profily jsou vhodné jen jako dekorační profily do suchých prostor. Nejsou vhodné do venkovního prostředí a vlhkých prostor (např. koupelna). Profil je náchylný na mechanické poškození.

Odlehčené mosazné profily nejsou vhodné na ukončení nášlapné hrany schodu.

Nerezové profily:

Nerezové profily klasik jsou vhodné do vnitřního i venkovního prostředí. Mají výbornou odolnost proti korozi ve vlhkém prostředí (koupelny). Jsou citlivé na kyseliny a chlór (nejsou vhodné do bazénů).

Nerezové profily chemické mají zvýšenou odolnost proti korozi v chemickém prostředí. Jsou odolné proti kyselinám, vhodné při kontaktu s mořskou vodou. Jsou vhodné do bazénů a chemicky náročných provozů.

Chromované profily:

Jedná se o mosazné profily, na které je nanesena tenká vrstva niklu a chromu. Vrstva chromu chrání povrch profilu před korozí a zvyšuje jeho tvrdost. Jsou citlivé na kyseliny a chlór (nejsou vhodné do bazénů).

Chromové profily jsou vhodné do venkovního i vnitřního prostředí. Při zabudování chromových profilů je vhodné zaříznutou část profilu umístit mimo kontakt s vlhkostí.

Vložky dilatačních profilů:

Měkčené PVC:

Materiál je odolný vůči všem běžným čistícím prostředkům včetně chlorových, např. SAVO UNIVERZAL. Odolává rovněž posypové soli. Materiál není vhodný vůči rozpouštědlům jako jsou ACETON, HEXANON apod. (dochází k bobtnání materiálu).

Pryž EPDM:

Materiál je odolný vůči všem běžným čistícím prostředkům včetně chlorových, např. SAVO UNIVERZAL. Odolává rovněž posypové soli.

Materiál není vhodný vůči rozpouštědlům jako jsou ACETON, HEXANON apod. (dochází k bobtnání materiálu). Materiál není odolný vůči minerálním olejům.

Všeobecné upozornění:

Hliníkové a mosazné provedení je citlivé na alkalické prostředky. Cementové materiály působí ve spojení s vlhkostí alkalicky a podle koncentrace a doby působení mohou vést ke korozi. Po instalaci je nutno ihned odstranit zbytky lepidla, malty a spárovacích materiálů. Po instalaci je nutné okolí profilu a profil nechat přirozeně odvětrávat, aby se mohla všechna přebytečná voda, která nebyla spotřebovaná při chemickém procesu vyzrávání odpařit. Profily nepotřebují žádnou zvláštní údržbu.

 

INFO - BĚŽNÁ ÚDRŽBA

K běžné údržbě všech kovových profilů doporučujeme např. prostředek SAVO UNIVERZAL. Aby nedošlo k poškození profilu čistícím prostředkem je třeba důsledně dbát návodu uvedeného na obalu.